W sprzedaży znajdują się różne rodzaje akumulatorów samochodowych. Aby wybrać ten odpowiedni, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Jak kupić dobry akumulator do auta osobowego?

Zazwyczaj żywotność akumulatorów to około 5 lat. Gdy samochód zaczyna mieć trudności z odpalaniem, co zwykle zdarza się wraz z nadejściem jesiennych i zimowych dni, konieczna może być wymiana dotychczasowego akumulatora na nowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora do samochodu?
Przy zakupie akumulatora należy przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta pojazdu. Warto jednak bliżej poznać parametry opisujące akumulatory do samochodów osobowych, aby podczas zakupów nie popełnić błędu i nie wybrać niewłaściwego sprzętu.

1. Wymiary
Głównym parametrem opisującym akumulator jest jego rozmiar. Akumulator musi pasować do miejsca, w którym ma być zamontowany, dlatego nie powinien być ani za mały, ani za duży.

Jeden producent akumulatorów może oferować ten sam typ akumulatora w różnych rozmiarach. Ważne jest zatem wybranie modelu o prawidłowym wymiarze – szerokości i wysokości.

2. Pojemność znamionowa w Ah
Drugim istotnym czynnikiem jest pojemność znamionowa akumulatora podawana w Ah – amperogodzinach. Określa ona zdolność do gromadzenia prądu w jednostce czasu. Jest ona powiązana z pojemnością skokową jednostki napędowej, zapotrzebowaniem na prąd.

Należy pamiętać o tym, żeby nie kupować akumulatora o pojemności wyższej niż wskazana. Zbyt duża pojemność akumulatora w stosunku do zapotrzebowania pojazdu będzie powodować jego stałe niedoładowanie i obniżenie wydajności.

3. Prąd rozruchowy A (EN)
Pod tym terminem znajduje się wartość prądu, którą akumulator oddaje w sposób ciągły. Im wyższa wartość prądu rozruchowego A (EN), tym lepiej, ponieważ wtedy samochód będzie można bez problemu uruchomić również przy niższych temperaturach.

4. Rozmieszczenie biegunów
Bieguny mogą być rozmieszczone na dwa sposoby – biegun dodatni po lewej stronie albo biegun dodatni po prawej stronie. Rozmieszczenie biegunów ma znaczenie przy podłączaniu urządzenia. Dobiera się je do klem.

5. Rozmiar biegunów
Spotykane są dwa główne rodzaje biegunów – typ 1 o standardowych rozmiarach, które pasują do większości nowych pojazdów, a także typ 3, który ma mniejsze bieguny stosowane w niektórych samochodach produkcji azjatyckiej.

Gdy nadal mamy problemy z wyborem odpowiedniego akumulatora do samochodu osobowego, warto skorzystać z dostępnych w Internecie wyszukiwarek, które wskazują pasujące akumulatory do samochodów osobowych różnych marek i modeli.