Jako że w okresie jesienno-zimowym koniecznością staje się ogrzewanie pomieszczeń, zwiększa się ryzyko zatrucia niebezpiecznymi związkami lotnymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o cichego zabójcę w postaci czadu. Jeśli korzystamy z tradycyjnego ogrzewania, trzeba zachować szczególną ostrożność. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed najgorszym będzie inwestycja w takie urządzenie jak czujnik tlenku węgla. Wykrywa on odbiegające od normy stężenie tego związku, po czym alarmuje o tym sygnałem świetlnym i dźwiękowym.

Wybieramy czujnik czadu – co będzie najbardziej istotne?

Jeśli nie chcemy zatruć się czadem, należy się odpowiednio przed tym zabezpieczyć. Najważniejsza jest oczywiście sprawność instalacji i systemu wentylacyjnego. Warto też wyposażyć się w czujnik tlenku węgla, co nie wiąże się z dużymi kosztami finansowymi, a może uchronić nas przed najgorszym. Czad jest niewidoczny i niewyczuwalny, przez co nie jesteśmy nawet świadomi tego, że się ulatania i podtruwa nas. Jeśli nie zainterweniujemy w porę, możemy nie tylko trafić do szpitala z zatruciem, ale nawet umrzeć. Wiele słyszy się o śmiertelnym zatruciu wszystkich domowników we śnie, którzy nie zdawali sobie sprawy z zagrożenia. Mając w domu czujniki, zostaniemy w porę zaalarmowani, przez co możemy błyskawicznie podjąć odpowiednie kroki, aby zneutralizować zagrożenie.

Bardzo ważne w przypadku czujników czadu jest kupienie takich atestowanych. Można wtedy mieć pewność co do jakości i skuteczności działania. Nie są one drogie, a te podróbki z niesprawdzonego źródła mogą podawać sfałszowane wartości. Przy kupowaniu czujników znaczenie będzie miało to, w jaki sposób są zasilane. Do wyboru mamy modele z zasilaniem sieciowym lub bateryjnym. Klasyczny czujnik czadu przewodowy wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego. Wybór miejsca jest wobec tego bardziej ograniczony. Jeśli zależy nam na mobilności, to dużo wygodniej będzie zdecydować się na czujnik czadu na baterie. Można go postawić w dowolnym miejscu na ścianie – zamocować haczykami lub umieścić po prostu na półce.

Na uwadze przy wyborze czujnika tlenku węgla powinno się mieć także rodzaje i głośność dostępnych alertów. W przypadku tego typu urządzeń kluczowe będzie to, aby wydawały z siebie bardzo głośne dźwięki po wykryciu zagrożenia, żeby można było jak najszybciej stać się świadomym zagrożenia i zareagować w porę. Przydatny będzie także wyświetlacz LCD, aby móc wygodnie kontrolować różne parametry urządzenia typu poziom naładowania baterii czy konieczność wymienienia sensora. Sposób montażu także ma znaczenie.