Mogłoby się wydawać, że jesienią nie ma zbyt wiele prac ogrodowych do wykonania, ale to właśnie ten miesiąc jest najbardziej pracowity dla ogrodnika. Trzeba wykonać szereg zabiegów, aby przygotować ogród na następny sezon i zabezpieczyć odpowiednio na zimę. Czeka na nas koszenie i wertykulacja trawnika, przycinanie krzewów ozdobnych, naniesienie nawozu, zasianie niektórych gatunków kwiatów i szereg innych czynności.

Jesień w ogrodzie – o czym powinien pamiętać każdy ogrodnik?

Jesień to nie czas na sielankę w przypadku ogrodnika, bo czeka na niego szereg niezębnych prac do wykonania. O tej porze roku sadzi się rośliny cebulowe, dzięki czemu będzie można cieszyć się nimi na wiosnę. To samo dotyczy wysiewu kwiatów kwitnących pożną wiosną i latem. Na początku jesieni czeka nas ostatnie nawożenie trawnika, wzbogacając go przede wszystkim o fosfor i potas. Już na przełomie września i października przychodzi czas na zebranie wszystkich plonów, czyli owoców, warzyw, ziół i nasion.

Kolejną czynnością do wykonania jesienią jest przeniesienie wrażliwych na mróz roślin doniczkowych do wnętrza, jeśli chcemy chronić je przed zmarnieniem. Należy zrobić to jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Jest to też czas na dokonanie nasadzeń i przesadzeń. Można oczywiście zrobić to też wiosną, ale dużo bezpieczniej będzie zrobić to jeszcze przed zimą, aby rośliny miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się. Jeśli brakuje opadów atmosferycznych, trzeba też pamiętać o nawodnieniu roślin zimozielonych i iglastych.

Co jeszcze jest do zrobienia?

Jesienią powinno się pamiętać o spulchnieniu i odchwaszczeniu gleby na swoich rabatkach. Chodzi tutaj o poprawienie struktury podłuża, nawodnienie go. Najlepiej będzie przekopać ziemię. Potem warto się zająć przycięciem roślin. Na bieżąco należy pozbywać się zmienionych chorobowo liści, walczyć z chorobami roślin. Rozprawić powinno się ze szkodnikami warzyw i owoców. Zająć trzeba się także trawnikiem. Zasada jest taka, aby kosić go, aż do zahamowania jego wzrostu. Jest to też czas na napowietrzenie murawy.

Jeśli mamy oczko wodne, to trzeba je na jesień oczyścić, odłowić nieodporne na ujemne temperatury rośliny. Wszystko to trzeba zrobić jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków. Usuwać na bieżąco należy opadłe na powierzchnię wody liście. Nie można zapomnieć o przeniesieniu ryb do akwarium, spuszczeniu wody z niewielkich i płytkich zbiorników. Jesienią czeka nas także wykopywanie cebul roślin nieodpornych na mróz. Trzeba odpowiednio zabezpieczyć te pozostałe przed ujemnymi temperaturami. To samo dotyczy sprzętu ogrodniczego. Jako że na jesień nie brakuje liści, a należy się ich na bieżąco pozbywać, dużym ułatwieniem będzie dmuchawa ogrodowa.