Osoby prowadzące zdrowy tryb życia doskonale wiedzą, jak bardzo wartościowe są nasiona chia. Pomimo tego, że są niewielkie, posiadają ogromne możliwości. W kontakcie z wodą pęcznieją, powiększając swoją objętość parokrotnie. Można wyczarować z nich przeróżne desery, dodać do musli, koktajlu czy po prostu posypać nimi sałatkę/kanapkę. Jeszcze więcej dobroci zawiera olej z nasion chia, czyli skoncentrowana dawka szeregu cennych substancji.

Jakie ma olej z chia właściwości kosmetyczne?

Po olej z nasion chia warto sięgać nie tylko do jedzenia, ale też w celach pielęgnacyjnych. Znalazł on szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ceniony jest ze względu na swoje właściwości nawilżające, chroni skórę przed utratą wilgotności i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Po tym olejku spodziewać można się silnego wzmocnienia i poprawienia wyglądu skóry. Zawarte w nim związki aktywne pobudzają procesy naprawcze w skórze, przyspieszają procesy regeneracyjne. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i młodzieńczym wyglądem, to jak najbardziej warto sięgnąć po olej z chia ze względu na jego silne działanie antyoksydacyjne. Posiada właściwości anty-aging, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek mimicznych, zwiększa jędrność skóry, odbudowuje kolagen, nadaje cerze blask.

Okazuje się, że regularne nakładanie tego produktu na skórę przyczynia się do likwidacji przebarwień, łącznie z plamami starczymi. Kolejną zaletą oleju z nasion chia jest silne działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia, przeciwświądowe, ochronne przed promieniowaniem słonecznym. Dostarcza skórze niezbędnych składników odżywczych. Działa natłuszczająco, ale nie pozostawia tłustego filmu oraz antyseptycznie. Okazuje się być niezwykle pomocny przy zmianach trądzikowych i atopowych.

Jak olej z nasion chia wpływa na nasz organizm?

Zawarte w oleju chia substancje wspomagają pamięć, zapobiegają stanom depresyjnym, działają antyrakowo. Po olej ten warto sięgać profilaktycznie, aby uchronić się przed rozwojem chorób serca i nadciśnieniem tętniczym krwi. Wspomaga on pracę układu nerwowego, poprawia funkcjonowanie mózgu, reguluje gospodarkę lipidową i hormonalną, sprzyja prawidłowej mineralizacji kości. Spożywanie oleju z nasion chia pozwala na zredukowanie stanów zapalnych w organizmie, które to właśnie odpowiadają w dużej mierze za rozwój wielorakich chorób. Kluczowe w oleju są nienasycone kwasy tłuszczowe, ale można też mówić o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach. Wszystko to razem sprawia, że produkt ten stoi na straży dobrego samopoczucia i zdrowia oraz pięknego wyglądu.